Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Włóknina ścierna – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Włóknina ścierna – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Włóknina ścierna w rolce

Uogólniając, włóknina ścierna to materiał który jest wręcz niezastąpiony przy zadaniach związanych z obórką końcową – wykończeniową.

Włóknina ścierna – charakterystyka

Włóknina ścierna to dosyć sprężysty materiał, który powstał z połączenia cząsteczek ściernych oraz syntetycznych włókien, które tworzą materiał o trójwymiarowej strukturze. Można nią pracować na sucho i mokro, gdyż jest materiałem wodoodpornym.

Zastosowanie włókniny ściernej

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu – włóknina ścierna w szczególności znajduje zastosowanie w końcowej obróbce – tzw. obróbce wykończeniowej, a także podczas prac związanych z czyszczeniem oraz końcowym polerowaniem powierzchni lub elementu.

Dzięki swoim sprężystym właściwością, jest materiałem ściernym, który idealnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni, idealny podczas opracowywania elementów o trudnych i nieregularnych kształtach.

Hurtownia materiałów ściernych STALTECH - baner

Do jakich powierzchni możemy stosować włókninę ścierną?

Włókninę możemy wykorzystać do obróbki powierzchni wykonanych z metalu, aluminium, stali nierdzewnej, tytanu, chromu, niklu, mosiądzu i chromu. Spokojnie poradzi sobie także z często trudnymi do szlifowania profilowanymi elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego, szkła czy też ceramiki.

Włóknina ścierna – rodzaje ziaren i granulacje

Włóknina ścierna to połączenie włókien syntetycznych z tradycyjnymi ziarnami ściernymi, do których należy:

  • Węglik krzemu – to najostrzejsze ziarno ścierne z wszystkich trzech tutaj wymienionych. Obróbka tym materiałem jest najbardziej agresywna, tworzy na obrabianej powierzchni drobne zarysowania.
  • Cyrkon – to materiał, który będzie najlepszym wyborem do prac związanych z obróbką stali szlachetnych.
  • Elektrokorund – jest bardzo trwałym ziarnem ściernym, który podczas obróbki mniej odbarwia powierzchnie lub elementy wykonane z aluminium.

Granulacje (gradacja, ziarnistość) włókien ściernych:

Granulację w przypadku włókien ściernych określa się w ten sam sposób jak w innych nasypowych materiałach ściernych, czyli do wielkości ziaren ściernych. Im większe ziarno posiada dany materiał ścierny, tym wyższą granulację posiada i zapewnia agresywniejszą obróbkę powierzchni lub elementu.
Im granulacja jest drobniejsza, tym delikatniejszy i ładniejszy efekt obróbki – wykończenia materiału.

W przypadku włókien ściernych, gradację oznacza się symbolami:

  • Coarase (gruba) – odpowiednik P 80
  • Medium (średnia) – odpowiednik P 120
  • Fine (wysoka) – odpowiednik P 180
  • Very Fine (bardzo wysoka) – odpowiednik P 240 – P 320
  • Ultra Fine (ultra wysoka) – odpowiednik P 400 – P 600

Więc w zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt, taką granulację wybieramy. Jeżeli zależy nam na mocniejszym wyszlifowaniu powierzchni – najlepiej spisze się ziarnistość Coarase, z kolei jeżeli chcemy uzyskać ładnie wyszlifowaną, delikatną powierzchnię – very fine lub ultra fine. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej kwestii, najlepiej zdać się na doświadczenie fachowców i zwrócić się o poradę.

Dodaj komentarz

Top