Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Jak dobrać tarcze do szlifowania drewna do szlifierki kątowej?

Jak dobrać tarcze do szlifowania drewna do szlifierki kątowej?

Mężczyzna szlifujący drewno szlifierką kątową

Szlifierki kątowe to elektronarzędzia głównie przeznaczone do pracy związanej z cięciem bądź szlifowaniem metalu, jednak możemy je wykorzystać również do innych materiałów, bez konieczności kupowania kolejnych sprzętów.

Szlifierka kątowa może posłużyć nam także do obróbki drewna, szczególnie, gdy nie zależy nam na dużej dokładności i jakości wykończenia, a nie chcemy inwestować w specjalistyczny sprzęt do tzw. „jednorazowego użycia”.

Aby móc szlifować drewno szlifierką kątową, należy dobrać do niej odpowiednie tarcze do szlifowania, aby wyeliminować ryzyko zniszczenia obrabianego materiału. Możemy do tego celu użyć:

Wybierając szlifierkę kątową do pracy z drewnem, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż bardzo łatwo możemy przypalić nią drewno, tym bardziej, jeżeli nasza szlifierka nie posiada możliwości regulacji obrotów. W przypadku, gdy chcemy tylko zgrubnie obrobić drewno, najlepiej wybrać tarczę o większej ziarnistości, jednak nie dociskając jej mocno do powierzchni (lekki docisk). Takie rozwiązanie zapewni lepsze chłodzenie, a w związku z tym mniejsze ryzyku podpalenia drewna.

 

Tarcze do szlifowania drewna do szlifierki kątowej:

Do szlifierki kątowej może zamocować materiały ścierne typu:

#1 Tarcze lamelowe (listkowe)

Ten rodzaj materiału ściernego wyróżnia się tym, że niejako zastępuje nam dwa produkty – tarczę szlifierską wykonaną z elektrokorundu oraz krążek z płótna ściernego do obróbki wykończeniowej. Wykonany jest z pasków z płótna ściernego, które przyklejone są do siebie promieniście na zakładkę.

Zaletą lamelków jest to, że nie wymagają stosowania dużego docisku do szlifowanej powierzchni, dlatego zapewniają przyjemną i lekką pracę, ale także eliminują ryzyko przegrzania powierzchni. Dzięki temu, że jednocześnie zdzierają i szlifują materiał, zapewniają także szybszą pracę. Są również bardziej ekonomiczne niż typowe krążki ścierne z płótna ściernego.

Do drewna odpowiednie będą tarcze lamelowe (listkowe) o granulacji P40 lub P60. Do szlifierki kątowej mocujemy je na tej samej zasadzie jak inne tarcze, nie wymagają mocowania żadnych podkładek, jak np. w przypadku krążków fibrowych lub na rzep. Cena tarcz lamelowych jest uzależniona od firmy – producenta oraz od danego sklepu, zazwyczaj ceny zaczynają się od ok. 8 zł.

#2 Krążki ścierne na rzep + dysk rotoszlif (podkładka z rzepem)

Do szlifierki kątowej możemy przymocować także specjalny dysk rotoszlif z uniwersalnym gwintem M14, który psuje do zdecydowanej większości szlifierek kątowych. Dzięki tej podkładce jesteśmy w stanie w szybki i prosty sposób zarówno przymocować krążki ścierne na rzep, jak i je szybko zmienić, gdy się już zużyją. Jest to jedna z dużych zalet stosowania tego typu materiałów ściernych. Kolejnym ich atutem jest to, że są stosunkowo tanie oraz posiadają szeroki zakres gradacji (od P36 – P320).

Cena krążków ściernych na rzep oscyluje w granicach od ok. 1 zł do nawet 10 zł / szt. w przypadku bardzo dobrych krążków 3M z ziarnem Cubitron II. Z kolei podkładki z rzepem to koszt ok. 20 – 50 zł w zależności od producenta.

#3 Dyski fibrowe + podkładka

Dyski (krążki) fibrowe to materiały, które bardzo przypominają krążki ścierne na rzep, jednak różnią się podkładem – ten wykonany jest z grubszego i bardziej wytrzymałego podłoża. Podobnie jak krążki na rzep, również do zamocowania na szlifierce kątowej potrzebujemy specjalnej podkładki.

Dyski fibrowe są dobrym rozwiązaniem do obróbki powierzchni trudno-dostępnych, płaskich lub krawędzi. Ich zaletą jest to, że są dostępne w bardzo ostrych gradacjach, nawet od P16! Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrym efekcie obróbki, a zarazem wydajnym i długo żywotnym produkcie – polecamy dyski fibrowe firmy 3M z ziarnem Cubitron II.

Ceny dysków fibrowych oscylują w granicy od ok. 2 zł do nawet 17 zł za krążek wysokiej jakości od znanego producenta. Na cenę ma wpływ nie tylko ziarno ścierne i podkład ceramiczny, z którego został wykonany, ale także wymiary dysku. Za Podkładkę do dysków fibrowych zapłacimy w granicach ok. 70 – 100 zł, w zależności od firmy, tego czy zapewnia dodatkowe chłodzenie dysków oraz od jej wymiarów.

 

Jakie są najlepsze tarcze do szlifowania drewna do szlifierki kątowej?

Mężczyzna szlifujący drewno szlifierką kątową
Fot. Szlifowanie drewna szlifierką kątową | Źródło: Anna Shvets by Pexels

Podsumowując – tarcze lamelowe oraz dyski fibrowe pozwolą nam na zdzieranie dużej ilości drewna, z kolei krążki ścierne na rzep, szczególnie te w niższych gradacjach pozwolą na wyszlifowanie powierzchni do w miarę gładkiej powierzchni. Jednak trzeba pamiętać o tym, że do takich zadań użycie szlifierki kątowej może być ryzykowne – wystarczy chwila nieuwagi, aby w drewnie powstały nierówności, wgłębienia lub zakola, przede wszystkim w miękkich odmianach drewna. W tego typu zastosowaniach trzeba pamiętać o precyzyjnym prowadzeniu szlifierki, co nie jest łatwym zadaniem.

Jeżeli masz taką możliwość lepiej przećwiczyć szlifowanie drewna szlifierką kątową na jakimś kawałku podobnego drewna lub zakupienie w sklepie budowlanym nawet najtańszej szlifierki mimośrodkowej lub oscylacyjnej przeznaczonej do drewna, aby bez ryzyka zniszczenia materiału, obrobić go w zamierzony sposób.

 

Najtańsze tarcze do szlifowania drewna na szlifierkę kątową

Jeżeli chodzi o cenę, to konkurencję tę wygrywają krążki ścierne na rzep. Są to obecnie najtańsze materiały ścierne do szlifowania drewna, które można zamontować na szlifierce kątowej za pomocą specjalnej podkładki. Jednak nie zawsze to co tanie, wpadnie w końcowym etapie korzystnie. Zwłaszcza, że musimy w tym przypadku pamiętać o dodatkowym zakupie podkładki na rzep. 

Decydując się na materiał ścierny wysokiej jakości, wykonany na dobrym podkładzie i w którym użyto dobrej jakości ziarno ścierne, będzie finalnie dla nas bardziej opłacalne, gdyż do pracy użyjemy nie tylko mniejszej ilości krążków, ale także pracę wykonamy znacznie szybciej i z lepszym efektem końcowym.

Jeżeli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto na próbę zakupić krążki z różnych półek cenowych, wtedy na „własnej skórze” zobaczymy, z czym nam się najlepiej pracuje i który materiał lepiej wykonuje swoją pracę.

Jesteśmy ciekawi jakie Wy macie doświadczenia z tarczami do szlifowania drewna do szlifierki kątowej. Koniecznie wpisujcie w komentarzu swoje najlepsze typy, chętnie się z nimi zapoznamy 🙂

One thought on “Jak dobrać tarcze do szlifowania drewna do szlifierki kątowej?

  1. Do szlifierki kątowej możemy też zapiąć stalowe dyski z zębami do zdzierania drewna. Występują one w różnych gradacjach i kształtach. Przy odpowiednim doborze takiego narzędzia, możemy nim zastąpić krążki fibrowe i na rzep, korzystając z ich większej trwałości.

Dodaj komentarz

Top