Jesteś tutaj:
Strona główna > Elektro-narzędzia > Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS i SDS-plus?

Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS i SDS-plus?

Montowanie narzędzia do uchwytu SDS

Mocowanie narzędzi w uchwytach SDS oraz SDS-plus, to zdecydowanie najprostszy sposób montażu narzędzi w wkrętarkach, wiertarkach, młotowiertarkach i wielu innych elektronarzędziach, jaki można sobie tylko wyobrazić. Jednak z drugiej strony banalność tej czynności, bardzo często przekłada się na to, że nie zawsze robimy to prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta danego elektronarzędzia. Najczęstszą konsekwencją niepoprawnego mocowania narzędzia w uchwytach SDS jest konieczność jego wymiany lub oddanie go do serwisu w celu naprawy.

Jak mocuje się narzędzia w uchwytach SDS / SDS-plus?

Mocowanie narzędzi np. wiertła do betonu , dłuta, czy też koronki do większości profesjonalnych elektronarzędzi z uchwytem SDS lub SDS-plus jest banalnie proste. Wystarczy włożyć np. wiertło w otwór uchwytu SDS i lekko je docisnąć, aż usłyszymy kliknięcie. Charakterystyczne kliknięcie informuje nas o prawidłowym zamontowaniu narzędzia do urządzenia wyposażonego w uchwyt SDS lub SDS-plus.

Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS / SDS-plus, aby zapewnić im długą żywotność?

  1. Przed każdorazowym zamocowaniem np. wiertła do betonu SDS-plus, należy wyczyścić jego chwyt z różnego rodzaju pyłków, drobinek piasku, kurzu, cementu, czy też z innych pozostałości powstałych po ostatnim użyciu wiertła.
  2. Pokryć chwyt np. wiertła niewielką ilością smaru za pomocą suchej i czystej szmatki, która nie pozostawia za sobą żadnych niteczek czy farfocli.
  3. Włożyć wiertło lub inne narzędzie w uchwyt elektronarzędzia, np. młotowiertarki czystymi rękoma.

Dlaczego warto stosować się do powyższych zasad mocowania narzędzi w uchwytach SDS / SDS-plus?

Chociażby dlatego, aby nasze elektoronarzędzie posłużyło nam jeszcze wiele lat. W sytuacji, gdy zasad tych nie będziemy przestrzegać, do uchwytu SDS / SDS-plus dostaną się różnego rodzaju drobinki i zabrudzenia, które mogą spowodować duże zniszczenia, np. uszkodzenie uchwytu lub jego rozszczelnienie. Ponadto, jeżeli do mechanizmu udaru pneumatycznego dostaną się jakieś zanieczyszczenia, to bardzo często prowadzi to do wczesnego zużycia elektronarzędzia. Przedwczesne zużycie narzędzia często nie jest wynikiem złej jakości urządzenia, a właśnie jego nieodpowiednim użytkowaniem. 

W efekcie końcowym zostaniemy zmuszeni do wymiany uszkodzonych komponentów lub nawet w najgorszym przypadku – kupienia nowego sprzętu. Od razu uprzedzamy, że łatwo rozpoznać jak doszło do tego typu uszkodzeń. Dlatego w takim przypadku, bardzo często gwarancja nie obejmuje zwrotu pieniędzy lub wymiany narzędzia. Jeżeli wynikiem awarii sprzętu jest nieprawidłowa obsługa, to nie przysługuje nam skorzystanie z warunków gwarancji. Z kolei pokrycie kosztów naprawy są bardzo wysokie, czasami wręcz nieekonomiczne – lepiej kupić nowy sprzęt.

Mężczyzna wiercący w drewnie
Fot. Ono Kosuki / Pexels


Jak wyciągnąć wiertło lub inne narzędzie z uchwytu SDS / SDS-plus?

Tak samo jak ważne jest poprawnie zamontowanie narzędzia w uchwycie SDS / SDS-plus, tak samo warto wiedzieć, jak poprawnie wyciągnąć narzędzie z uchwytu typu SDS.

Aby zdemontować narzędzie – wyciągnąć je z uchwytu SDS / SDS-plus, należy przesunąć tuleję uchwytu do tyłu oraz wyjąć narzędzie. W większości przypadków uchwyty SDS plus są wykonane w taki sposób, że nie wymagają użycia siły od operatora, aby np. wyciągnąć wiertło z elektronarzędzia. Prostota montażu i demontażu narzędzia, to główny zamysł technologii SDS.

Jak poprawnie montować i demontować narzędzie w uchwycie SDS / SDS-plus – podsumowanie

Jak widać, montaż oraz demontaż narzędzi z uchwytu typu SDS / SDS-plus nie jest skomplikowaną czynnością. Jednak taka prosta, szybka i wręcz bezproblemowa obsługa, czasami może uśpić naszą uwagę i być przyczyną problemów z wkrętarką, młotowiertarką lub każdym innym elektronarzędziem. 

Mamy nadzieje, że powyższe porady będą pomocne i następnym razem jak będziecie korzystać z jakiegokolwiek narzędzia wyposażonego w bardzo wygodny i praktyczny uchwyt SDS lub SDS-plus, zadbacie nie tylko o prawidłowe mocowanie narzędzia (bo większej w tym filozofii nie ma), jednak zadbacie o cały proces z tym związany. Dzięki tym kilku małym zasadom, wasz elektrosprzęt oraz narzędzia posłużą Wam przez wiele długich lat.


Sprawdź też: Jak wybrać dobre wiertło do metalu miękkiego i twardego.

Dodaj komentarz

Top