Jesteś tutaj:
Strona główna > Elektro-narzędzia > Jak zabezpieczyć firmę przed przerwami w dostawie prądu?

Jak zabezpieczyć firmę przed przerwami w dostawie prądu?

Żarówka LED

Obecnie bez prądu ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. W firmach takie zdarzenie może generować spore straty i duże opóźnienie w działaniach. Dlatego, aby zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu, warto zainwestować w agregat prądotwórczy.

Czym jest agregat prądotwórczy i jak działa?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki prądnicy z nawiniętym uzwojeniem oraz znajdującym się w środku magnetycznym wirnikiem. Prądnica ma bezpośredni połączenie z silnikiem spalinowym. Podczas spalania paliwa, energię, która powstała w tym procesie, silnik zamienia w energię mechaniczną i wprawia w ruch wirnik prądnicy. Obracający się wirnik wytwarza prąd. Może być on wykorzystywany bezpośrednio do urządzeń i maszyn, których działanie jest niezbędne w firmie. 

Zastosowanie agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy stosuje się głównie podczas przerw w dostawie prądu do podtrzymania pracy urządzeń elektrycznych np. używanych w danej firmie. Pozwala na ciągłą pracę i redukuje straty spowodowane brakiem prądu dostarczanego od dostawcy. Ale nie tylko. Na rynku dostępne są także agregaty prądotwórcze, które są przydatne dla tych firm, które pracują w terenie, w różnych warunkach, nie zawsze z dostępem do prądu. Są to np. firmy budowlane, remontowe, monterskie, itp., które do działania maszyn lub narzędzi potrzebują prądu, a nie zawsze jest on doprowadzony w dane miejsce. W takim przypadku agregaty prądotwórcze są niezastąpionym i niezbędnym rozwiązaniem.

Agregat prądotwórczy Weber Energy 2500 AVR
Fot. Agregat prądotwórczy jednofazowy Weber Energy 2500 AVR przeznaczony do stosowania w warsztacie, na budowie, itp. / Źródło: https://swatt.pl/pl/299-agregaty-pradotworcze

Korzyści wynikające z posiadania agregatu prądotwórczego

Przede wszystkim agregat prądotwórczy jest uniwersalny – to znaczy, że przyda się w firmach z różnych branż. Jego zastosowanie może być jednak najbardziej niezbędne wszędzie tam, gdzie przerwy w dostawie prądu mogą spowodować różnego rodzaju straty finansowe lub np. danych. Jest także niezbędny w tych przedsiębiorstwach, gdzie produkcja musi działać nieprzerwanie.

Jakie są więc główne korzyści posiadania agregatu prądotwórczego w firmie?

  • Utrzymywanie efektywności i ciągłości pracy – dzięki użyciu agregatu prądotwórczego podczas awarii, firma nie jest narażona na przestoje, a tym samym straty finansowe. Dodatkowo, ze względu na budowę maszyn i urządzeń, ich ponowne uruchamianie generuje dużą ilość energii potrzebną do ponownego włączenia i rozpoczęcia na nowo procesu np. produkcyjnego.
  • Brak utraty danych – obecny poziom zaawansowania maszyn umożliwia przechowywanie w ich pamięci wielu danych. Przerwa w zasilaniu wiązać się jednak może z utratą tych informacji, szczególnie widoczną w cyfrowych branżach, takich jak prace biurowe z wykorzystaniem komputerów.
  • Zachowanie bezpieczeństwa – prąd jest niezbędny nie tylko do utrzymywania pracy samych maszyn, ale także do działania systemów bezpieczeństwa, które mają za zadanie chronić pracowników podczas wykonywanych obowiązków. To także kwestia samego oświetlenia, którego odpowiednie natężenie jest regulowane przez zasady BHP. W tych przypadkach agregat prądotwórczy także znajdzie zastosowanie, zapewniając odpowiednie warunki do pracy.
  • Możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Co jeszcze warto wiedzieć, aby efektywnie wykorzystywać agregat prądotwórczy w firmie?

Jak w przypadku każdego urządzenia, także i podczas wyboru agregatu prądotwórczego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że spełni on oczekiwania nabywcy. Przede wszystkim ważna jest moc generatora, a dokładniej samej prądnicy.

Następnie należy sprawdzić sposób rozruchu – do użytku w firmach lepiej sprawdzi się ten elektryczny, ponieważ będzie łatwiejszy w obsłudze podczas częstego załączania i wyłączania. Taki agregat może być stale podpięty do sieci i najlepiej, aby wyposażony był także w załącznik rezerwy SZR. Wówczas włączy się on automatycznie, jeśli tylko wykryje braki w dostawie prądu sieciowego. 


Fot. Tytułowe źródło: Johannes Plenio, Pexels.

Top