Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Rodzaje nasypu w materiałach ściernych

Rodzaje nasypu w materiałach ściernych

Papier ścierny - krążki, różne rodzaje nasypu

Jednym z kluczowych parametrów po których klasyfikuje się materiały ścierne jest rodzaj nasypu, który w uogólnieniu mówi nam ile jest miejsca pomiędzy ziarnami w danym materiale ściernym. Generalnie dzieli się go na 3 najpopularniejsze grupy:

  1. nasyp zamknięty (pełny),
  2. nasyp półotwarty i
  3. nasyp otwarty.

Wybór odpowiedniego nasypu ma duże znaczenie, gdyż nie tylko decyduje o jakości pracy, ale także od tego jaki efekt uzyskamy. W związku z tym, zanim zdecydujesz się kupić materiały ścierne – zapoznaj się z rodzajem nasypów oraz ich sugerowanym zastosowaniem.

Czym się różni nasyp pełny (zamknięty), półotwarty i otwarty w materiałach ściernych?

Nasyp pełny (zamknięty):

Nasyp pełny (zamknięty) mówi o tym, że praktycznie 100% podłoża danego materiału ściernego pokryta jest ziarnem ściernym. Taki np. papier ścierny o nasypie pełnym charakteryzuje się tym, że nie ma żadnych przerw pomiędzy ziarnami, w związku z tym jest bardziej agresywny i umożliwia lepsze wykończenie szlifowanej powierzchni.

Materiał z takim nasypem wyróżnia się także dugożywotnością. Zaleca się go stosować w przypadku obróbki materiałów twardych, takich jak: drewno liściaste, metale lub lakiery.

Przyjęło się także, że jeżeli producent nie określi rodzaju nasypu danego produktu – oznacza to, że jest wykonany w technologi nasypu zamkniętego.Hurtownia materiałów ściernych STALTECH - baner

Nasyp półotwarty

Nasyp półotwarty jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, szczególnie dobre dla większości mniej doświadczonych w temacie użytkowników, którzy nie bardzo wiedzą jaki nasyp będzie odpowiedni do konkretnej czynności.

Materiały ścierne wykonane nasypem półotwartym posiadają powierzchnię w ok. 80% pokryte ziarnem ściernym, jest mniej agresywny w obróbce niż nasyp zamknięty.
Nasyp półotwarty zaleca się stosować podczas szlifowania metali kolorowych, tworzyw sztucznych czy też drewna.

Nasyp otwarty

Nasyp otwarty mówi nam, że powierzchnia danego materiału ściernego w 50% pokryta jest ziarnem ściernym. Nasyp ten ma najwięcej wolnej przestrzeni pomiędzy ziarnami z pośród wszystkich tutaj wymienionych. Rozrzedzenie ziaren powoduje, że materiał ten jest mniej agresywny, a samo wykończenie powierzchni nie tak równe, jak w przypadku nasypu pełnego – zamkniętego.

Tego typu nasyp zaleca się stosować w przypadku obróbki materiałów miękkich i lepkich, ponieważ występujące wolne miejsca pomiędzy ziarnami będą znacznie ułatwiały odprowadzanie pyłu powstałego ze szlifowanego materiału, co przełoży się na wydajniejszą pracę oraz dłuższą żywotność materiału (ograniczamy zapychanie się materiału). Wadą materiałów bardziej przerzedzonych jest z kolei dłuższy czas pracy operatora oraz mniej dokładna obróbka powierzchni.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć zapychanie się materiału, m.in firma Klingspor produkująca papier ścierny, w niektórych swoich produktach, pokrywa ziarno dodatkową warstwą stearynianu, który wpływa na jeszcze lepsze odprowadzanie pyłu i ograniczenie zapychania materiału – proponując produkt jeszcze bardziej wydajny.

Produkty o nasypie otwartym zaleca się stosować w konkretnych przypadkach – tak jak pisaliśmy wyżej, w przypadku powierzchni miękkich i lepkich, np. do obróbki drewna ze świerka, sosny lub jodły oraz w przypadku pracy z miedzią, mosiądzem, brązem czy też niektórymi rodzajami stopów aluminium.

Pracując w szczególności maszynowo z materiałem ściernym o nasypie, który posiada wolne powierzchnie pomiędzy ziarnami, należy zachować szczególną uwagę i ostrożność, a także wybrać do pracy wysokiej jakości produkt, który eliminuje ryzyko szybkiego zapychania się, ponieważ gdy podczas obróbki jakiegoś materiału na powierzchni produktu odłoży się warstwa powstała ze szlifowania, może nie tylko uszkodzić obrabianą powierzchnię, ale także ją podpalić, co w najgorszym wypadku prowadzi do wywołania pożaru.

W związku z tym podczas maszynowej pracy z materiałem ściernym, zawsze wybieraj produkt jak najwyższej jakości oraz kontroluj jego zużycie. Oszczędzając na materiale możesz nie tylko stracić na tym finansowo, ale także doprowadzić do niebezpieczeństwa oraz ryzyka utraty zdrowia, a nawet życia.

W celu zobrazowania przedstawiamy poniżej grafikę przedstawiającą rozłożenie nasypu w przybliżeniu:

Rodzaje nasypu - otwarty i zamknięty

 

Dodaj komentarz

Top