Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Rodzaje nasypu w materiałach ściernych

Rodzaje nasypu w materiałach ściernych

Papier ścierny - krążki, różne rodzaje nasypu

Jednym z kluczowych parametrów, po których klasyfikuje się materiały ścierne, jest rodzaj nasypu, który w uogólnieniu mówi nam, ile jest miejsca pomiędzy ziarnami w danym materiale ściernym.

Nasyp w materiałach ściernych dzieli się na 3 najpopularniejsze grupy:

  1. nasyp zamknięty (pełny)
  2. nasyp półotwarty
  3. nasyp otwarty

Wybór odpowiedniego nasypu w materiale ściernym ma duże znaczenie, gdyż nie tylko decyduje o jakości pracy, ale także o tym, jaki efekt uzyskamy. W związku z tym, zanim zdecydujesz się kupić materiały ścierne — sprawdź, jakie są dostępne rodzaje nasypów w materiale ściernym, do jakiego zastosowania są przeznaczone oraz jaki efekt uzyskamy po skończonej pracy.

Nasyp w materiale ściernym — dostępne rodzaje i charakterystyka 

Mężczyzna szlifujący drewno papierem ściernym
Fot. Szlifowanie drewna papierem ściernym / Źródło: Cottonbro Scaled by Pexels

Nasyp pełny (zamknięty)

Nasyp pełny (zamknięty) mówi o tym, że praktycznie 100% podłoża w danym materiale ściernym jest pokryta ziarnem ściernym. Taki np. papier ścierny o nasypie pełnym charakteryzuje się tym, że nie ma żadnych przerw pomiędzy ziarnami, w związku z tym jest bardziej agresywny i umożliwia lepsze wykończenie szlifowanej powierzchni. Materiał ścierny z nasypem pełnym wyróżnia się także dłuższą żywotnością.

Do jakich materiałów i powierzchni stosować materiały ścierne z nasypem zamkniętym?

Papiery ścierne z nasypem zamkniętym zaleca się go stosować w przypadku obróbki materiałów twardych, takich jak: drewno liściaste, metale lub lakiery.

Przyjęło się także, że jeżeli producent nie określi rodzaju nasypu danego produktu, oznacza to, że jest wykonany w technologi nasypu zamkniętego.

Nasyp półotwarty

Nasyp półotwarty jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie stosowane w materiałach ściernych. Ten rodzaj nasypu ściernego jest w szczególności dobrym wyborem dla mniej doświadczonych osób, które nie mają doświadczenia w obróbce materiałów i nie wiedzą, jaki nasyp będzie odpowiedni do konkretnej czynności i szlifowanego materiału.

Materiały ścierne wykonane z nasypem półotwartym posiadają powierzchnię w ok. 80% pokrytą ziarnem ściernym. Jest mniej agresywny w obróbce niż nasyp zamknięty.

Do jakich materiałów i powierzchni stosować materiały ścierne z nasypem półotwartym?

Nasyp półotwarty zaleca się stosować podczas szlifowania metali kolorowych, tworzyw sztucznych czy też drewna.

Nasyp otwarty

Nasyp otwarty mówi nam, że powierzchnia danego materiału ściernego w 50% pokryta jest ziarnem ściernym. Nasyp ten ma najwięcej wolnej przestrzeni pomiędzy ziarnami spośród wyżej wymienionych rodzajów. Rozrzedzenie ziaren powoduje, że taki materiał ścierny jest mniej agresywny, a samo wykończenie powierzchni nie tak równe, jak w przypadku nasypu pełnego — zamkniętego.

Do jakich materiałów i powierzchni stosować materiały ścierne z nasypem otwartym?

Nasyp otwarty zaleca się stosować w przypadku obróbki materiałów miękkich i lepkich, (np. do szlifowania i obróbki drewna świerkowego, sosnowego lub drewna z jodły oraz w przypadku pracy z miedzią, mosiądzem, brązem czy też niektórymi rodzajami stopów aluminium), ponieważ występujące wolne miejsca pomiędzy ziarnami będą znacznie ułatwiały odprowadzanie pyłu powstałego ze szlifowanego materiału, co przełoży się na wydajniejszą pracę oraz dłuższą żywotność materiału (ograniczamy zapychanie się materiału). Wadą materiałów bardziej przerzedzonych (czyli z otwartym nasypem) jest z kolei dłuższy czas pracy operatora oraz mniej dokładna obróbka powierzchni.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć zapychanie się materiału, niektórzy producenci w swoich produktach ściernych pokrywają ziarno dodatkową warstwą stearynianu, który wpływa na jeszcze lepsze odprowadzanie pyłu oraz ogranicza zapychanie materiału, przez co produkt jest znacznie bardziej wydajny niż inne produkty tego typu. Materiały ścierne z dodatkową warstwą stearynianu oferuje m.in. firma Klingspor.

Mężczyzna szlifujący drewno szlifierką kątową
Maszynowe szlifowanie drewna / Źródło: Antoni Shkraba by Pexels

Na co zwrócić uwagę podczas pracy z materiałami ściernymi z nasypem otwartym?

Pracując (w szczególności maszynowo) z materiałem ściernym o nasypie, który posiada wolne powierzchnie pomiędzy ziarnami, należy zachować szczególną uwagę i ostrożność oraz wybrać do pracy wysokiej jakości produkt, który eliminuje ryzyko szybkiego zapychania się. Jest to istotne, ponieważ podczas obróbki jakiegoś materiału, na powierzchni produktu odłoży się warstwa powstała ze szlifowania. Warstwa ta może nie tylko uszkodzić obrabianą powierzchnię, ale także ją podpalić, co w najgorszym wypadku prowadzi do wywołania pożaru.

W związku z tym, podczas maszynowej pracy z materiałem ściernym, zawsze wybieraj produkt jak najwyższej jakości oraz kontroluj jego zużycie! Oszczędzając na materiałach ściernych, możesz nie tylko stracić na tym finansowo, ale także doprowadzić do niebezpieczeństwa oraz ryzyka utraty zdrowia, a nawet życia.

Dodaj komentarz

Top