Jesteś tutaj:
Strona główna > Spawalnictwo > Jak wybrać drut spawalniczy do migomatu (MIG/MAG)?

Jak wybrać drut spawalniczy do migomatu (MIG/MAG)?

Mężczyzna podczas spawania

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór drutów spawalniczych do spawania metodą MIG / MAG. Każdy producent w swojej ofercie posiada drut spawalniczy do migomatów różnego rodzaju, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem, gatunkiem oraz grubością drutu czy też szpuli. Dlatego, zanim zabierzemy się na zakupy, należy zwrócić uwagę na pewne właściwości i czynniki, które mają wyraźny wpływ na późniejsze spawanie, jakość oraz trwałość spoiny, a także komfort pracy spawacza.

Zanim trochę więcej powiemy o drutach spawalniczych, wyjaśnijmy pokrótce, czym charakteryzują się najbardziej popularne techniki spawania MIG / MAG oraz czym się od siebie różnią.

Jaka jest różnica pomiędzy techniką spawania MIG a MAG?

MIG (Metal Inert Gas) oraz MAG (Metal Active Gas) jest najczęściej wykorzystywaną metodą spośród łukowych technik spawania.

Zarówno do spawania metodą MIG oraz MAG wykorzystuje się łuk elektryczny, który wytwarzany jest pomiędzy topliwą elektrodą o postaci ciągłego drutu a materiałem spawanym. Podczas stapiania materiału — tworzenia spoiny, oprócz drutu transportowany jest również gaz osłonowy i w zależności od wybranej metody spawania – MIG lub MAG, uwalniane są różne rodzaje gazów:

  • Metoda spawania MIG – stosuje gazy chemicznie obojętne, które nie uczestniczą w procesie spawania np. argon czy hel. Metodę tą stosuje się najczęściej do spawania metali nieżelaznych oraz ich stopów.
  • Metoda spawania MAG – stosuje gazy biorące aktywny udział w procesie spawania np. tlen lub Co2. Metodę to najczęściej stosuje się w procesie spawania stali.

Druty do spawania (migomatu) – rodzaje, budowa, zastosowanie i dobór

Standardowe druty spawalnicze zazwyczaj nawinięte są na szpulę o wadze 5 kg i 15 kg. Kupując drut spawalniczy nawinięty na szpule, warto zwrócić szczególną uwagę na precyzyjny nawój drutu, gdyż możesz dzięki temu uniknąć problemów w trakcie podawania drutu.

Jak wybrać odpowiednią grubość drutu spawalniczego?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, druty spawalnicze do migomatu, różnią się od siebie m.in. grubością. Jego wybór w dużej mierze uzależniony jest zarówno od pozycji spawania, jak i grubości materiału spawanego.

Drut do spawania
Fot. Drut nierdzewny do migomatu 308 LSI 1,0 mm NEVINOX | Źródło: https://www.sklep.staltech.pl

Nie ma tak naprawdę złotego środka, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru idealnej grubości drutu spawalniczego do danego zastosowania. Są oczywiście podawane różne parametry spawania konkretnych materiałów, jednak w zależności od sytuacji, grubość drutu spawalniczego w wielu przypadkach wybiera się na zasadzie metody prób i błędów. Jednak warto kierować się zasadą, że im grubszy materiał, który chcemy spawać, tym większą średnicę drutu powinno się zastosować. Im mniejszą średnicę drutu zastosujemy, tym większa będzie gęstość oraz głębokość wtopienia.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią grubość drutu, to gęstość prądu płynącego przez drut. Wpływa ona na charakter przenoszenia metalu w łuku spawalniczym.

Najpopularniejszymi średnicami drutów, które możemy spotkać w sklepach spawalniczych, są druty spawalnicze o grubości:

  • 0,6 mm,
  • 0,8 mm,
  • 1,0 mm,
  • 1,2 mm,
  • 1,6 mm,
  • 2,0 mm.

Gatunki — oznaczenia drutów spawalniczych

Druty spawalnicze dzielą się także na gatunki. Możemy spotkać się z drutami spawalniczymi, które oznaczone są symbolem SG2 (G3Si1) oraz SG3 (G4Si1).

Jaka jest między nimi różnica?

Drut spawalniczy posiadający gatunek – oznaczenie SG3 posiada większą zawartość SI – Mn w porównaniu do drutu o oznaczeniu SG2. Charakteryzuje się on również większą odpornością na zanieczyszczenia spawanych powierzchni oraz zwiększoną wytrzymałością stopiwa.

Jaki jest najczęściej wybierany drut do migomatu?

Wybór odpowiedniego drutu spawalniczego do migomatu zależy głównie od zastosowania, materiału spawanego oraz jego grubości. Jednak do najpopularniejszych drutów do migomatów zaliczyć możemy drut spawalniczy MIG/MAG o średnicy 0,8 oraz 1,0 mm gatunku SG2. Jest to najbardziej uniwersalny druty do spawania techniką MIG/MAG, dzięki którym możemy pospawać dużą większość elementów stalowych. Najczęściej wykorzystuje się je w mniejszych zakładach ślusarskich lub warsztatach. Dzięki tym drutom możemy pospawać np. tłumik w samochodzie, kutą balustradę, ogrodzenie metalowe czy też inne konstrukcje stalowe.

Jesteśmy ciekawi, jaki drut spawalniczy do migomatu Ty używasz i polecasz? Koniecznie podziel się w komentarzu swoją opinią 🙂 

Sprawdź też: Rodzaje spawarek. Jak wybrać odpowiednią spawarkę MIG/MAG, TIG lub MMA?

One thought on “Jak wybrać drut spawalniczy do migomatu (MIG/MAG)?

  1. Warto też zadbać o sprawdzonego producenta. Generalnie rynek zalewany jest azjatyckimi produktami z domieszkami słabszej jakości surowców co przekłada się na jakość wyrobu końcowego.

Dodaj komentarz

Top