Jesteś tutaj:
Strona główna > Elektro-narzędzia > Jedno narzędzie, wiele funkcji – Niecodzienne zastosowanie wiertarki

Jedno narzędzie, wiele funkcji – Niecodzienne zastosowanie wiertarki

Wiercenie wiertarką DeWALT.

Wiertarka jest narzędziem elektrycznym, które zazwyczaj jest stosowane do wykonywania otworów w różnych materiałach. Jednak na tym wykorzystanie sprzętu się nie kończy, może bowiem pomóc przy wielu innych pracach, które sprawiają, że narzędzia takie jak wiertarki, powinny znaleźć się w każdej skrzynce z narzędziami. Poznaj 8 niecodziennych, ale przydatnych zastosowań wiertarki.

Zastosowanie wiertarki

Polerowanie powierzchni

Przy użyciu specjalnych końcówek lub akcesoriów, wiertarki mogą być używane do polerowania powierzchni, bez konieczności zaopatrywania się w specjalne narzędzia polerskie. Aby było możliwe użycie wiertarki jako polerki, niezbędny będzie odpowiedni trzpień, który pozwoli przymocować do wiertarki gąbki lub pady polerskie.

Jeśli polerowana powierzchnia wymaga większej precyzji w obróbce, rozwiązaniem będą filcowe końcówki polerskie. Są to niewielkie elementy w różnych kształtach (stożek, walec, kulka) umieszczone bezpośrednio na trzpieniu.

Szlifowanie powierzchni

Wiertarki mogą być używane jako narzędzia do szlifowania, jeśli są wyposażone w odpowiednie akcesoria, takie jak tarcze szlifierskie. Te elementy można dostosować w zależności od mocy ścieralności.

W przypadku powierzchni wymagającej intensywnej obróbki można wykorzystać stalowe szczotki, które poradzą sobie z usuwaniem powłok lakierniczych, czy czyszczeniem elementów ze stali nierdzewnej. Występują one w różnych rodzajach, od szczotek mosiężnych po te wykonane z drutu stalowego.

Przeczytaj też: Rodzaje nasypu w materiałach ściernych

Otwory o większej średnicy

Pracownik budowlany wiercący dużą dziurę w betonie.

Aby zrobić otwór o większej, niestandardowej średnicy, kluczowe jest użycie odpowiedniego wiertła, które nie tylko będzie w stanie przebić się przez twarde materiały takie jak żelazo, metal, czy stal, a także poradzić sobie z nieregularnymi kształtami np. rur.

Rozwiązaniem tutaj będzie wykorzystanie wiertła stopniowego, które działa na kilku etapach. Najpierw poprzez dolną część nawierca otwór, a następnie rozszerza go do odpowiedniego rozmiaru. Jest to możliwe dzięki stożkowej budowie narzędzia. Trzecim etapem jest obróbka krawędzi otworów. W tym zadaniu pomagają boczne ostrza wiertła.

Przeczytaj też: Jak wybrać wiertło do metalu miękkiego i twardego

Cięcie materiałów

Same tarcze tnące mogą różnić się zastosowaniem w zależności od materiału poddawanego obróbce. Wyróżnia się tarcze mogące przeciąć metal lub drewno. Rozwiązanie jest skuteczne dzięki zastosowaniu dedykowanych tarcz z adapterami, które umożliwiają zamocowanie tego elementu. W efekcie wiertarka może przydać się przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych, czy stolarskich.

Frezowanie drewna

Jeśli zajdzie potrzeba frezowania drewna, nie trzeba od razu udawać się po profesjonalną frezarkę. Można wykorzystać wiertarkę, mocując do niej odpowiednie frezy za pomocą trzpieni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku powiększania otworów drewnianych, czy fazowania krawędzi.

Frezowanie drewna wiertarką charakteryzuje się pracą na stosunkowo małych obrotach, co będzie zaletą w przypadku braku doświadczenia z takimi pracami.

Czyszczenie

Do wiertarki można zamocować szczotki i tarcze czyszczące, które wyposażone są w trzpień zakończony dyskiem mocującym. W zależności od potrzeb można wybrać akcesoria wykonane z materiałów, takich jak nylon, czy włosie o różnym poziomie miękkości.

Rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy usuwaniu większych zabrudzeń, zarówno w domu, jak i garażu, czy warsztacie. Dzięki różnym końcówkom, szczotki i tarcze mogą dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.

Mieszanie zapraw

Wiertarki mogą być wykorzystywane do mieszania farb, klejów lub czy zapraw, jeśli są wyposażone w odpowiednie mieszadła. Ich głównym elementem, w zależności od przeznaczenia, jest uchwyt sześciokątny HEX lub mocowanie SDS.

Funkcjonalność mieszania różnego typu substancji będzie niezwykle przydatna przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych.

Pompowanie płynów

Wiertarki w razie konieczności można wyposażyć w pompkę. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku przetłaczania różnego rodzaju płynów. Pompka mocowana jest do uchwytu wiertarskiego. Po uruchomieniu narzędzie dzięki obracającemu się wirnikowi jest w stanie przetłoczyć nawet do kilku tysięcy litrów substancji ciekłej na godzinę.

Top