Jesteś tutaj:
Strona główna > Systemy zamocowań > Mocowanie chemiczne – właściwości, zalety i zastosowanie kotwy chemicznej

Mocowanie chemiczne – właściwości, zalety i zastosowanie kotwy chemicznej

Zaprawa iniekcyjna - żywica firmy Fischer

Mocowanie to nieodzowna czynność, którą niejednokrotnie wykorzystujemy podczas budowy domów czy też innych obiektów, renowacji budynków lub nawet podczas zwykłych remontów mieszkań, gdy musimy coś bezpiecznie i stabilnie zamocować. Ponadto, gdy robimy to w tzw. domowych warunkach, zależy nam również na tym, aby technika była prosta w obsłudze i dodatkowo nie zrujnowała naszego budżetu domowego.

W związku z tym, iż nie każde podłoże jest takie same, wymaga zastosowania różnych systemów mocujących. I w dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam szerzej opisać najbardziej uniwersalną, a w związku z tym też najczęściej stosowaną technikę zamocowań, jaką jest kotwa chemiczna.

Mocowanie chemiczne – zastosowanie kotwy chemicznej

Kotwy chemiczne są chyba najbardziej uniwersalną techniką zamocowań, ponieważ świetnie sprawdzają się do podłoża o różnej stabilności, można ją stosować zarówno do podłoża pełnego, jak i pustego bez ryzyka jego naruszenia, w przeciwieństwie do kotwy mechanicznej, o której pisaliśmy tutaj.

Mężczyzna wykonujący mocowanie techniką chemiczną, za pomcą zaprawy iniekcyjnej.
fot. źródło: hilti.pl

Właściwości kotwy chemicznej

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji – łączenia elementów kotwiących z substancją żywiczą. Żywice chemiczne przeznaczone są zarówno do użytku w słabych, starych a nawet zniszczonych podłożach, dlatego bardzo często stosuje się ją podczas renowacji budynków lub remontów starych obiektów, jak też w konstrukcjach nowych, betonowych.

Pręt gwintowayŻywica chemiczna jest elementem mocowania, która zastępuje kołek rozporowy w technice mocowania mechanicznego. Wyciśnięta z tuby jest bardzo trwałym, wodoszczelnym spoiwem, który dokładnie wypełnia całą powierzchnię między podłożem i elementem kotwiącym.

Elementem kotwiącym w tej technice może być praktycznie wszystko, co nie jest gładkie powierzchniowo i będzie dało się wcisnąć w wcześniej wywiercony otwór podłoża, np. hak, śruba, pręt gwintowany lub pręt żebrowany.

 

Wiązanie adhezyjne oraz wiązanie kształtowe

Żywica tworzy z podłożem i danym elementem mocowania, np. prętem dwa rodzaje wiązań jednocześnie. Pierwsze to, tak jak wspomnieliśmy wyżej – wiązanie adhezyjne, czyli klejone. Polega na tym, że żywica przykleja się do podłoża i jest to pierwszy rodzaj wiązania.

Drugi rodzaj to wiązanie kształtowe, które polega na tym, że żywica zaaplikowana do wcześniej wywierconego otworu, bardzo szczelnie go wypełnia, wnika we wszelkie jego zakamarki i nierówności, nawet te najmniejsze, które są dla żywicy chemicznej wystarczające, aby stworzyć po jej wyschnięciu bezpieczne, solidne i bardzo bardzo trwałe mocowanie.

Zalety kotwy chemicznej

Należy zaznaczyć, że żywica po wyschnięciu jest bardzo twarda, twardsza niż duża większość tradycyjnych podłoży, takich jak beton, bloczek cementowo-wapienny, czy nawet cegła, nie mówiąc już o tych słabszych materiałach, np. pustakach powietrznych, betonie komórkowym, bloczkach wapiennych, czy też cegle dziurawce.

Należy wspomnieć także o tym, że dużą zaletą kotw chemicznych jest to, że nie powodują naprężeń w podłożu do momentu zawieszenia obciążenia – po prostu nasz powiedzmy pręt czy hak tkwi w żywicy działając z zerową siłą. Dopiero kiedy umieścimy obciążenie na naszym stalowym elemencie kotwiącym – podłoże zacznie pracować – zupełnie inaczej niż w przypadku kotw mechanicznych.

Technika chemiczna jest również idealna, gdy chcemy wykonać mocowanie na zewnątrz, gdzie otwory będą narażone na działanie wody. Mocowanie chemiczne zapewnia także idealną szczelność, jest skuteczną warstwą izolacyjną, która chroni otwór przed działaniem wody oraz innych związków chemicznych. Jest to bardzo istotna cecha i ogromna zaleta, chociażby przy mocowaniu balustrad na trasach.

W związku z tym, że kotwy chemiczne nie powodują naprężeń a dodatkowo wzmacniają podłoże, zapewniając mu wysoką nośność, to można stosować ją na:

  • krawędziach,
  • rogach,
  • framugach i
  • brzegach,

gdyż nie musimy się tutaj bać o pokruszenie czy też oderwanie części podłoża – jest to duża przewaga nad kotwami mechanicznymi.

Aplikacja kotwy chemicznej

Tak jak pisaliśmy kotwa chemiczna zapewnia bardzo solidne i bezpieczne zamocowanie, jednak aby wiązanie było tak trwałe należy pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas jej aplikacji. Samo zastosowanie kotwy chemicznej jest bardzo łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności.

W sklepach możemy kupić zarówno zestawy jak i pojedyncze produkty do mocowania techniką chemiczną. W każdym razie będziemy potrzebowali:

Zestaw do mocowania chemicznego firmy Fischer
fot. źródło: sukces-zamocowania.pl
  1. żywicy chemicznej – produktu wypełniającego,
  2. pistoletu iniekcyjnego dozującego żywicę.
    Pomocna będzie także:
  3. dysza mieszająca,
  4. tulejka, która znacznie ułatwi nam precyzyjniejszą aplikację elementu mocującego do otworu.

 

 

Aby wykonać mocowanie należy wywiercić odpowiedni otwór np. wysokiej jakości wiertłem do betonu SDS firmy Fischer, które jest naszym faworytem. Wskazane jest żeby otwór nie był precyzyjny, gdyż żywica idealnie wypełnia nawet najmniejsze nierówności co też lepiej wpłynie na wiązanie materiału z podłożem.

Następnie ważne jest aby dokładnie wyczyścić otwór z zwiercin oraz nawet najdrobniejszych pyłków – jest to bardzo istotny element tej techniki mocowania, który ma wpływ na trwałość mocowania, w związku z tym należy ten etap wykonać bardzo starannie. Pomocne w tym będą wyciory oraz pompka ABG do przedmuchiwania otworów.

Dodaj komentarz

Top