Jesteś tutaj:
Strona główna > Spawalnictwo > Rodzaje spawarek. Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

Rodzaje spawarek. Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

Mężczyzna podczas pracy spawania

Na początku wyjaśnijmy w kilku słowach czym jest spawarka. Otóż spawarka – to urządzenie przeznaczone do spawania automatycznego lub ręcznego. Obecnie możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje spawarek, a to na jaką z nich się zdecydujemy, powinno być uzasadnione tym, jaką metodą spawania chcemy pracować.

Rodzaje spawarek – 3 podstawowe techniki spawania:

 • Spawarka TIG – przeznaczona do spawania metodą TIG, czyli do spawania elektrodą nietopliwą.
 • Spawarka MIG/MAG – przeznaczona do spawania metodą MIG-MAG, czyli do spawania w osłonie gazu, który może być aktywny, np. za pomocą Co2 lub gazem obojętnym np argonem.
 • Spawarka MMA – przeznaczona do spawania metodą łukową elektrodą otuloną.

Spawarka TIG

Spawarka TIG przeznaczona jest do spawania elektrodami nietopliwymi. Mogą być również używane do spawania metodą MMA. Dzięki spawarkom TIG możemy liczyć na uzyskanie wysokiej jakości spoiny. Najczęściej wykorzystywane do spawania stali wysokostopowych oraz aluminium.

Spawarka MIG/MAG – migomat

Spawarka MIG/MAG przeznaczona jest do spawania różnego rodzaju materiałów w osłonie gazu. Charakteryzuje się dużą mocą oraz przydatnością – jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Zaletą spawarek MIG/MAG jest to, że pozwala nam na spawanie powierzchni czy elementów w różnych pozycjach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności, która jest znacznie wyższa niż w sytuacji spawania spawarką TIG – elektrodami otulonymi. Migomaty najczęściej stosowane są do spawania metali oraz grubszego aluminium.

Aby móc stworzyć pełne i profesjonalne stanowisko spawalnicze powinniśmy zaopatrzyć się w uchwyt spawalniczy, drut spawalniczy, reduktor gazu oraz gaz osłonowy. Przy zakupie migomatu sprawdźmy jaką jakość podajnik drutu zawiera. W tanich będzie on plastikowy, który wystarczy dla szpuli drutu spawalniczego o wadze 5 kg. Podajniki metalowe znajdziemy w droższych urządzeniach, są one dużo trwalsze i na ogół zapewniają możliwość zastosowania puli drutu spawalniczego o wadze 15 kg.

Spawarki MMA

Spawarki MMA to urządzenia przeznaczone do ręcznego spawania, które możemy wykonać za pomocą elektrod otulonych. Są to chyba najbardziej popularne i najczęściej używane spawarki. W skład spawarki MMA wchodzi przewód masowy z zaciskiem, przewód z uchwytem elektrodowym oraz źródło prądu stałego bądź przemiennego wraz z układem sterowania.

Wyróżniamy 3 rodzaje spawarek MMA:

 • Spawarki inwertorowe:

  Spawarki inwertorowe MMA to urządzenia o wielu zaletach. Przede wszystkim umożliwiają spawanie wszystkimi dostępnymi rodzajami elektrod otulonych oraz umożliwiają cyfrowe sterowanie parametrami. Co istotne – inwertor transformuje prąd o częstotliwości 50Hz na prąd o wysokiej częstotliwości. Charakteryzują się wysoką sprawnością, zapewniają wysokiej jakości, stabilny prąd, który przekłada się na lepszą jakość spoin. Zużywają niewiele prądu oraz mają dużą tolerancję na spadki napięć. Spawarki inwertorowe są urządzeniami lekkimi oraz o małych gabarytach, jednak poprzez ich dosyć skomplikowaną budowę trzeba naprawiać je w wyspecjalizowanych serwisach. Są to urządzenia wykorzystywane głównie przez profesjonalistów, którzy potrzebują lepszego sprzętu. Spawarki inwertorowe cechuje również zwiększona ilość dodatkowych funkcji przydatna podczas spawania.

 • Spawarki transformatorowe:

  Spawarki transformatorowe MMA to najbardziej popularne rodzaje spawarek MMA, chętnie wybierane zarówno przez e-majsterkowiczów 😉 jak i małe firmy lub warsztaty. Charakteryzują się niską ceną, nieskomplikowaną budową oraz dosyć niską awaryjnością w przeciwieństwie do spawarek inwertorowych. Spawarki transformatowe to dobra opcja dla tych osób / firm, które wykonują okazjonalnie prace spawalnicze i nie chcą inwestować w profesjonalny sprzęt.

Spawarka transformatorowa
źródło: techmig.pl
Spawarka transformatorowa

Spawarki transformatorowe zasilają elektrodę przemiennym prądem o częstotliwości 50Hz. Nie są jednak pozbawione wad – charakteryzują się dużym poborem prądu, marną stabilnością pracy, na którą ma wpływ zasilanie, a jakość spawania jest uzależniona od jakości wykorzystanych do pracy elektrod. Ich wadą jest również to, że szybko się przegrzewają. Wybierając ten rodzaj spawarki warto mieć na uwadze to, że im cięższe urządzenie tym lepszy transformator posiada.

 • Prostowniki spawalnicze:

Prostowniki spawalnicze MMA to spawarki wykorzystywane głównie w przemyśle produkcyjnym. Są dosyć ciężkimi urządzeniami. Zasilają elektrodę prądem stałym zapewniając płynną regulację natężenia prądu spawania.

Jaka spawarka dla amatora, a jaka dla profesjonalisty? Czyli jak wybrać odpowiednią spawarkę.

To na jaką spawarkę się zdecydujemy jest uzależnione od wielu czynników, głównie tego do jakich celów ją potrzebujemy – czy jest to praca profesjonalna, czy amatorska do użytku okazjonalnego oraz jak gruby mamy portfel 😉

Jeżeli nie jest nam potrzebna profesjonalna spawarka, która jest znacznie droższa i bardziej wytrzymała – zdecydujmy się na spawarkę z linii hobbistycznych, która wypada znacznie korzystniej pod kątem ceny. Na cenę spawarki ma także wpływ marka – im bardziej znana firma tym drożej zapłacimy za sprzęt.

Spawanie elementu
Fot. Spawanie

Na co zwrócić uwagę wybierając spawarkę?

 • Moc:
  Wybierając spawarkę zwróćmy uwagę na takie dane techniczne jak moc spawarki, która uzależniona jest od jakości naszej instalacji elektrycznej w domu lub w warsztacie. Pamiętaj, że moc spawarki, która podawana jest przez producenta odpowiada mocy pobieranej z sieci. Z tego powodu np. spawarki inwertorowe posiadające prąd na poziomie 160A wymagają zabezpieczenia 16A, a transferowe już 20-25A.
 • Sprawność:
  Sprawność w spawarkach wyrażana jest w procentach (%) i odnosi się ona do cyklu 10 minutowego, np. sprawność 60% = 6 minut spawania + 4 minuty na chłodzenie.
 • Wyposażenie dodatkowe spawarki:
  Kupując spawarkę powinniśmy dostać wyposażenie dodatkowe – niezbędne będą odpowiednie uchwyty, ponadto:
  – spawarka TIG – konieczny jest uchwyt TIG i reduktor gazu,
  – spawarka MMA – kable robocze z uchwytem ok. 3 m oraz kabel masowy z zaciskiem,
  – spawarka MIG/MAG – uchwyt spawalniczy (przymocowany na stało lub na euro gniazdo).

Jak wybrać odpowiednią spawarkę – podsumowanie

Jeżeli zależy nam na spawarce do stosowania w domowym zaciszu, bez względu na typ spawarki rozglądajcie się za urządzeniem do 160A, gdyż jest ona wystarczająca do mniej skomplikowanych zabiegów oraz elementów mających grubość ok. 8 mm.

2 thoughts on “Rodzaje spawarek. Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

 1. Ja używam obecnie nowej spawarki elektrodowej MMA i jestem bardzo zadowolony. Postawiłem na sprzęt firmy weldman i muszę powiedzieć, że działa naprawdę dobrze- polecam.

Dodaj komentarz

Top