Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Jakim papierem ściernym – gradacją szlifować drewno?

Jakim papierem ściernym – gradacją szlifować drewno?

Wstępna obróbka drewna

Nie ma złotego środka, który pozwoli nam oszacować idealny rodzaj papieru ściernego oraz odpowiednią gradację do pracy związaną z obróbką powierzchni czy przedmiotów wykonanych z drewna, gdyż zależy to od wielu czynników, m.in. od tego jaki rodzaj drewna chcemy szlifować oraz jaką pracę musimy wykonać.

Wybór odpowiedniego papieru ściernego zależy także od tego, czy obróbkę będziemy wykonywać ręcznie, czy np. za pomocą szlifierki, do której musimy dobrać całkiem inne materiały ścierne, np. tarczę listkową do szlifowania drewna, którą mocujemy na szlifierce kątowej zamiast papieru ściernego w rolce, który najczęściej używa się do ręcznej obróbki. W momencie kiedy będziemy korzystać z urządzenia – w większości przypadków należy zastosować tarczę do drewna o delikatniejszej gradacji, niż w przypadku, gdy obróbkę wykonamy ręcznie.

Papier ścierny Klingspor do obróbki drewna, farby, lakieru, szpachli
źródło: http://www.sklep.staltech.pl/pl/c/Papier-scierny-w-rolce/93
Papier ścierny w rolce do obróbki drewna, farby, lakieru, szpachli.

Jak widać jest wiele kwestii mających wpływ na wybór odpowiedniego papieru ściernego do obróbki drewna, jednak są pewne zasady, którymi warto się kierować – nie przeciągając, zapraszamy do czytania!

Jak dobrać odpowiedni papier ścierny do obróbki drewna?

Po pierwsze – zanim zabierzemy się za wybieranie papieru ściernego sprawdźmy, który jest do przeznaczony specjalnie do drewna. Niby oczywiste, a wiele niedoświadczonych osób nie zwraca kompletnie na to uwagi – w końcu papier to papier. Jednak ma to znaczenie, nie po to producenci określają przeznaczenie oferowanych przez nich materiałów ściernych, żeby brać pierwszy lepszy z półki.

Przy wyborze papieru ściernego do obróbki drewna bardzo istotną rolę pełni gradacja materiału ściernego, czyli ziarnistość papieru. Dobieramy ją ściśle do rodzaju pracy – obróbki.

Jak klasyfikowana jest ziarnistość papierów ściernych?

  • ziarnistość gruba, najbardziej ostra: 40-60,
  • ziarnistość średnia: 80-120,
  • ziarnistość drobna: 150-180,
  • ziarnistość bardzo drobna: 220-240,
  • ziarnistość super drobna: od 280.

Przy dobieraniu odpowiedniej ziarnistości – gradacji zasada jest taka, że zaczynamy zawsze od papieru o grubszej, większej ziarnistości – przechodząc stopniowo w dalszych etapach pracy do papieru o mniejszej i najmniejszej ziarnistości, która pomoże uzyskać nam gładką, ładnie wykończoną powierzchnię bez wyraźnych skaz. Zasada ta ma takie samo znaczenie zarówno podczas pracy ręcznej jak i maszynowej, z tym zastrzeżeniem, że przy pracy maszynowej musimy zwrócić większą uwagę na odpowiedni dobór gradacji, gdyż może to grozić przypaleniem materiału.

 

Nie poleca się stosowania tylko jednej gradacji papieru, gdyż nie osiągniemy dzięki temu dobrego efektu obróbki. Ponadto, źle dobrany rodzaj materiału oraz gradacja przekłada się na jego szybsze zużycie i zapychanie oraz ryzyko zarysowania obrabianego materiału.

Doświadczeni fachowcy radzą, aby zawsze – niezależnie nawet już od obrabianego materiału – stopniowo przechodzić od gruboziarnistego papieru do drobnoziarnistego – po kolei schodząc numeracją, bez pomijania żadnego rozmiaru, np. zaczynając od 180 schodzimy kolejno do 220, 240, itd..

Takie rozwiązanie może wydawać się na pierwszy rzut oka bardziej kosztowne oraz praco i czaso – chłonne, jednak nie do końca. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety – przede wszystkim unikamy ryzyka zapchania i przypalenia materiału, pozwoli nam usunąć zaległe drobiny poprzedniego materiału i wpłynie na zdecydowanie lepszą jakość obróbki – dokładniejsze wyszlifowanie powierzchni lub elementu oraz pozbycie się widocznych zarysowań, które powstały podczas wstępnego szlifowania.

Jak dobrać gradację papieru ściernego – od jakiej ziarnistości zacząć obróbkę a na jakiej skończyć?

Na jakość obróbki oraz czas pracy ma duży wpływ odpowiedni dobór gradacji papieru, z czym też wiele osób ma problem. Niedoświadczone lub mało doświadczone w tym temacie osoby mają problem z ocenieniem od jakiej gradacji papieru powinny zacząć, a na jakiej skończyć pracę.

W głównej mierze zależy od materiału, pracy jaką musimy wykonać i efektu, jaki chcemy osiągnąć. W naszym przypadku drewna musimy wziąć pod uwagę, czy jest to drewno twarde czy też średnio-twarde, miękkie oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Czy drewno jest czymś pokryte (np. farbą) czy nie. W takim przypadku najlepiej zapytać obsługę działu, wytłumaczyć do czego potrzepujemy i jaki efekt chcemy uzyskać.

Generalnie przyjęło się, że do drewna surowego wybieramy papier ścierny o ziarnistości 80-100 do pierwszej, wstępnej obróbki. Przy czym pamiętać należy o tym, że ziarnistość 80 ma na celu nadać ostatni kształt, a dalsza obróbka ma za zadanie zredukować wszelkie nierówności czy też rysy, które powstały podczas pierwszego etapu obróbki. W przypadku surowego drewna wystarczy jak skończymy obróbkę na papierze o gradacji 220 – zapewni nam to powierzchnię gładką, przygotowaną do dalszych prac, np. lakierowania drewna. Gdy będziemy mieli w zamiarze użyć lakieru wodnego – w tym przypadku zaleca się skończyć szlifowanie na gradacji 240 lub nawet 280. Jednak wybór ten należy dobrze rozważyć, gdyż im gładsza będzie powierzchnia, tym gorzej lakier czy też farba może się trzymać.

Drewno po obróbce pokryte lakierem.

Gdy z kolei naszym celem będzie usunięcie starej farby z drewna, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, żeby był przeznaczony zarówno do drewna, jak i usuwania farb. Jeżeli chodzi o gradację, to należy nie tylko patrzeń na to, żeby była jak najbardziej ostra – chcąc oszczędzić sobie pracę, bo może dojść do sytuacji, że kosztem czasu zniszczysz tylko obrabiany element np. mebel. Lepiej czasami zacząć od delikatniejszego papieru poświęcając większą ilość czasu i pracy, lecz zyskując przy tym jakość obróbki materiału. Ważne tutaj jest nie tylko dobranie ziarnistości, ale również sposób pracy. Czasami lepiej wybrać grubszą ziarnistość papieru lecz delikatniej dociskać, niż papier o drobniejszej ziarnistości, lecz pracować z mocnym dociskiem.

One thought on “Jakim papierem ściernym – gradacją szlifować drewno?

  1. Bardzo ciekawy materiał, można wiele skorzystać. Wybór papieru jest akurat bardzo istotny i trzeba przywiązać do tego dużą wagę.

Dodaj komentarz

Top