Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Jakim papierem ściernym szlifować drewno i jak dobrać gradację?

Jakim papierem ściernym szlifować drewno i jak dobrać gradację?

Wstępna obróbka drewna

Nie ma złotego środka, który pozwoli nam oszacować idealny rodzaj oraz gradację papieru ściernego do pracy związanej z obróbką drewna, gdyż zależy to m.in. od rodzaju drewna i pracy jaką chcemy wykonać. Jest wiele kwestii mających wpływ na wybór odpowiedniego papieru ściernego do obróbki drewna, jednak są pewne zasady, którymi warto się kierować. W poniższym artykule odpowiemy m.in. na pytanie jak dobrać papier ścierny i gradację do drewna i konkretnych prac.

Papier ścierny do szlifowania drewna – obróbka mechaniczna vs ręczna

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziemy szlifować drewno – ręcznie czy mechanicznie, np. za pomocą szlifierki. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w zależności od techniki szlifowania drewna, będziemy dobierać całkiem inne materiały ścierne.

Dla przykładu, do obróbki mechanicznej będzie idealna tarcza listkowa, którą mocujemy na szlifierce kątowej. Natomiast do obróbki ręcznej, możemy użyć papier ścierny w rolce czy w arkuszu. Należy pamiętać, że kiedy będziemy korzystać z urządzenia mechanicznego, w większości przypadków należy zastosować tarczę do drewna o delikatniejszej gradacji, niż w przypadku, gdy obróbkę wykonamy ręcznie.

Papier ścierny w rolce Klingspor do obróbki drewna, farby, lakieru, szpachli
Fot. Papier ścierny w rolce Klingspor do szlifowania drewna, farby, lakieru i szpachli | Źródło: https://www.sklep.staltech.pl/Papier-scierny-w-rolce/137

Na rynku mamy oczywiście większy wybór w materiałach ścierny do obróbki mechanicznej, niż ręcznej. Możemy tutaj skorzystać z takich produktów jak: tarcze, dyski fibrowe, pasy bezkońcowe czy też różnego rodzaju krążki ścierne. Wybór jest naprawdę ogromny! Jednak niezależnie od tego czy szukamy materiału ściernego do obróbki ręcznej czy mechanicznej, musimy wiedzieć jak dobrać odpowiedni produkt do obróbki konkretnego materiału, łącznie z dopasowaniem odpowiednich gradacji.

Jak dobrać odpowiedni papier ścierny do szlifowania drewna?

Zanim zabierzemy się za kupowanie papieru ściernego, sprawdźmy, który papier ścierny jest przeznaczony specjalnie do drewna. Niby oczywiste, ale nie dla wszystkich! Wiele niedoświadczonych osób, kompletnie nie zwraca na to uwagi – w końcu papier to papier. Jednak ma to ogromne znaczenie! Nie po to producenci wymyślają innowacyjne technologie produkowanych przez nich materiałów ściernych, żeby potem wybierać pierwszy lepszy z półki.

Gradacja papieru ściernego

Przy wyborze papieru ściernego do obróbki drewna, bardzo istotną rolę pełni gradacja materiału ściernego, czyli ziarnistość papieru. Dobieramy ją ściśle do rodzaju pracy – obróbki.

Jak klasyfikowana jest ziarnistość papierów ściernych?

  • ziarnistość gruba, najbardziej ostra: P 40-60,
  • ziarnistość średnia: P 80-120,
  • ziarnistość drobna: P 150-180,
  • ziarnistość bardzo drobna: P 220-240,
  • ziarnistość super drobna: od P 280.

Jak dobrać odpowiednią gradację papieru ściernego? Sposoby fachowców na idealnie wykończoną powierzchnię

Przy dobieraniu odpowiedniej ziarnistości – gradacji do szlifowania drewna czy w zasadzie każdego innego materiału jest taka sama.

Zawsze zaczynamy od papieru ściernego o grubszej, większej ziarnistości – przechodząc stopniowo w dalszych etapach pracy do papieru o mniejszej i najmniejszej ziarnistości, która pomoże uzyskać nam gładką, ładnie wykończoną powierzchnię bez wyraźnych skaz. Zasada ta ma takie samo znaczenie zarówno podczas pracy ręcznej jak i maszynowej, z tym zastrzeżeniem, że przy pracy maszynowej musimy zwrócić większą uwagę na odpowiedni dobór gradacji, gdyż może to grozić przypaleniem materiału.

Mężczyzna szlifujący drewno szlifierką w swoim warszatacie

Nie poleca się stosowania tylko jednej gradacji papieru ściernego, gdyż nie osiągniemy dzięki temu dobrego efektu obróbki. Ponadto, źle dobrany rodzaj materiału ściernego oraz gradacja przekłada się na jego szybsze zużycie i zapychanie oraz ryzyko zarysowania obrabianego materiału.

Doświadczeni fachowcy radzą, aby zawsze, niezależnie od obrabianego materiału – stopniowo przechodzić od gruboziarnistego papieru do drobnoziarnistego, schodząc po kolei numeracją, bez pomijania żadnego rozmiaru, np. zaczynając od 180 schodzimy kolejno do 220, 240, itd..

Takie rozwiązanie może wydawać się na pierwszy rzut oka bardziej kosztowne, pracochłonne i czasochłonne, jednak nie do końca. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety! Przede wszystkim unikamy ryzyka zapchania i przypalenia materiału, pozwoli nam usunąć zaległe drobiny poprzedniego materiału i wpłynie na zdecydowanie lepszą jakość obróbki materiału. Dokładniejsze wyszlifowanie powierzchni lub elementu oraz pozbycie się widocznych zarysowań, które powstały podczas wstępnego szlifowania.

Od jakiej ziarnistości papieru ściernego zacząć obróbkę drewna a na jakiej skończyć?

Na jakość obróbki oraz czas pracy ma duży wpływ odpowiedni dobór gradacji papieru, z czym też wiele osób ma problem. Niedoświadczone lub mało doświadczone w tym temacie osoby mają problem z ocenieniem od jakiej gradacji papieru powinny zacząć, a na jakiej skończyć pracę.

W głównej mierze zależy od materiału, pracy jaką musimy wykonać i efektu, jaki chcemy osiągnąć. W naszym przypadku – drewna, musimy wziąć pod uwagę, czy jest to drewno twarde, średnio-twarde czy też miękkie oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Warto także ocenić, czy drewno jest pokryte jakąś powłoką (np. farbą, lakierem)? W takim przypadku najlepiej zapytać obsługę działu, wytłumaczyć do czego potrzepujemy i jaki efekt chcemy uzyskać.

Generalnie przyjęło się, że do drewna surowego wybieramy papier ścierny o ziarnistości P 80-100 do pierwszej, wstępnej obróbki. Przy czym pamiętać należy o tym, że ziarnistość P 80 ma na celu nadać ostatni kształt, a dalsza obróbka ma za zadanie zredukować wszelkie nierówności czy też rysy, które powstały podczas pierwszego etapu obróbki.

W przypadku surowego drewna wystarczy jak skończymy obróbkę na papierze o gradacji 220 – zapewni nam to powierzchnię gładką, przygotowaną do dalszych prac, np. lakierowania drewna. Gdy będziemy mieli w zamiarze użyć lakieru wodnego – w tym przypadku zaleca się skończyć szlifowanie na gradacji 240 lub nawet 280. Jednak wybór ten należy dobrze rozważyć, gdyż im gładsza będzie powierzchnia, tym gorzej lakier czy też farba może się trzymać.

Drewno po szlifowaniu, pokryte lakiero-bejcą.
Fot. Efekt dobrze wyszlifowanego drewna po pokryciu lakiero-bejcą.

Jaki papier ścierny do usuwania farby z drewna?

Gdy naszym celem będzie usunięcie starej farby z drewna, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, żeby papier ścierny był przeznaczony zarówno do drewna, jak i usuwania farb. Jeżeli chodzi o gradację, to nie należy kierować się myśleniem im bardziej ostra, tym szybciej usuniemy farbę z drewna. Takim sposobem możesz doprowadzić do zniszczenia obrabianego elementu. Lepiej zacząć od delikatniejszego papieru ściernego poświęcając większą ilość czasu i pracy, lecz zyskując przy tym jakość obróbki materiału. Ważne tutaj jest nie tylko dobranie ziarnistości, ale również sposób pracy. W wielu przypadkach lepiej wybrać grubszą ziarnistość papieru ściernego, lecz delikatniej go dociskać, niż wybrać papier o drobniejszej ziarnistości, lecz pracować z mocnym dociskiem. Sposób pracy oczywiście zależy od sytuacji, produktu i efektu końcowego jaki chcemy uzyskać.

Czym szlifować nieregularne powierzchnie?

Jeżeli chcemy szlifować np. drewniane meble czy drzwi, które posiadają ozdobne profile, wartym uwagi produktem będzie tarcza wykonana z czarnej włókniny ściernej. Idealnie nadaje się do czyszczenia powierzchni m.in. z farb, lakierów, szpachli oraz innych powłok.

Tarcza do szlifowania z czarnej włókniny ściernej do czyszczenia powierzchni z drewna
Fot. Tarcza do szlifowania drewna, stali, metali kolorowych, tworzyw sztucznych i powłok lakierniczych z czarnej włókniny ściernej | Źródło: https://www.sklep.staltech.pl/Tarcza-z-wlokniny-steern-perfect-125mm/1274

Czarna włóknina charakteryzuje się elastycznością i dużą sprężystością, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do obrabianego materiału. Możemy nią szlifować zarówno płaskie powierzchnie, jak i te nieregularne o złożonym kształcie, bez ryzyka podcinania krawędzi czy też zmiany profilu detali.

Może zainteresuje Cię też: Obróbka drewna szlifierką kątową. Jak dobrać odpowiednie tarcze do drewna?

One thought on “Jakim papierem ściernym szlifować drewno i jak dobrać gradację?

  1. Bardzo ciekawy materiał, można wiele skorzystać. Wybór papieru jest akurat bardzo istotny i trzeba przywiązać do tego dużą wagę.

Comments are closed.

Top