Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Włóknina ścierna – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Włóknina ścierna – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Włóknina ścierna w rolce

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam materiał ścierny chętnie stosowany nie tylko przez profesjonalistów, ale także amatorów majsterkowania. A jest nim włóknina ścierna. Włóknina ścierna to materiał który jest wręcz niezastąpiony przy zadaniach związanych z obórką końcową – wykończeniową.

Włóknina ścierna – charakterystyka

Włóknina ścierna to sprężysty materiał, który powstał z połączenia cząsteczek ściernych oraz syntetycznych włókien, które tworzą materiał o trójwymiarowej strukturze. Można nią pracować zarówno na sucho, jak i na mokro, ponieważ jest materiałem wodoodpornym.

Zastosowanie włókniny ściernej

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, włóknina ścierna znajduje zastosowanie głównie w końcowej obróbce – tzw. obróbce wykończeniowej, a także podczas prac związanych z czyszczeniem oraz końcowym polerowaniem powierzchni. Dzięki swoim sprężystym właściwością, jest materiałem ściernym, który idealnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni. Jest niezastąpiona podczas opracowywania elementów o trudnych i nieregularnych kształtach. Włóknina ścierna posiada szeroki zakres zastosowania.

Do jakich powierzchni możemy stosować włókninę ścierną?

Włókninę ścierną możemy wykorzystać do obróbki powierzchni wykonanych z metalu, aluminium, stali nierdzewnej, tytanu, chromu, niklu, mosiądzu i chromu. Spokojnie poradzi sobie także z często trudnymi do szlifowania profilowanymi elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego, szkła czy też ceramiki.

Włóknina ścierna jest często wykorzystywana zarówno w przemyśle, jak i w domowym zastosowaniu, np. przy remontach, przeróbkach DIY, a nawet w ogrodzie, gdy chcemy wyrównać i wygładzić powierzchnię oraz usunąć zadziory np. z drewnianych mebli ogrodowych.

Włóknina ścierna – rodzaje ziaren i granulacje

Włóknina ścierna to połączenie włókien syntetycznych z tradycyjnymi ziarnami ściernymi, do których należy:

 • Węglik krzemu – to najostrzejsze ziarno ścierne z wszystkich trzech tutaj wymienionych. Obróbka tym materiałem jest najbardziej agresywna, tworzy na obrabianej powierzchni drobne zarysowania.
 • Cyrkon – to materiał, który będzie najlepszym wyborem do prac związanych z obróbką stali szlachetnych.
 • Elektrokorund – jest bardzo trwałym ziarnem ściernym, który podczas obróbki mniej odbarwia powierzchnie lub elementy wykonane z aluminium.

Włóknina ścierna dostępna jest w różnej formie, zarówno do pracy ręcznej, jak i mechanicznej – za pomocą różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Dostępne są między innymi:

 • pasy bezkońcowe i oponki z włókniny ściernej
 • włóknina ścierna w formie krążków na rzep
 • włóknina w formie rolki i arkuszy
 • tarcze listkowe z włókniny ściernej
Hurtownia materiałów ściernych STALTECH

Granulacje (gradacja, ziarnistość) włókien ściernych:

Granulację w przypadku włókien ściernych określa się w ten sam sposób, jak w przypadku nasypowych materiałów ściernych, czyli do wielkości ziaren ściernych.

Im większe ziarno posiada dany materiał ścierny, tym wyższą granulację posiada i zapewnia agresywniejszą obróbkę powierzchni lub elementu. Im granulacja jest drobniejsza, tym delikatniejszy i ładniejszy efekt obróbki – wykończenia materiału.

W przypadku materiałów ściernych z włókniny ściernej, gradację oznacza się symbolami:

 • Coarase (gruba) – odpowiednik P 80
 • Medium (średnia) – odpowiednik P 120
 • Fine (wysoka) – odpowiednik P 180
 • Very Fine (bardzo wysoka) – odpowiednik P 240 – P 320
 • Ultra Fine (ultra wysoka) – odpowiednik P 400 – P 600

W zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt, taką granulację wybieramy. Jeżeli zależy nam na mocniejszym wyszlifowaniu powierzchni – najlepiej spisze się ziarnistość Coarase. Z kolei, jeżeli chcemy uzyskać ładnie wyszlifowaną, delikatną powierzchnię – użyjmy włókniny ściernej o gradacji Very fine lub Ultra fine. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej kwestii, najlepiej zdać się na doświadczenie fachowców i zwrócić się do nich o poradę.

Dodaj komentarz

Top