Jesteś tutaj:
Strona główna > Materiały Ścierne > Jak przedłużyć żywotność pasów ściernych?

Jak przedłużyć żywotność pasów ściernych?

Pas ścierny bezkońcowy do szlifowania

Ten kto kiedykolwiek pracował z pasami ściernymi, wie jak szybko potrafią się one zapychać. I nie chodzi tutaj o to, że są one słabej jakości. Nie ma też znaczenia jakiej użyjemy do pracy szlifierki oraz tego jakiej długości jest sam pas. Po prostu papiery ścierne mają to do siebie, że podczas pracy z niektórymi materiałami potrafią się znacznie szybciej zużywać, niż tego chcielibyśmy. Jeżeli jesteś zainteresowany jak przedłużyć żywotność pasów ściernych, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Materiały, które najszybciej zapychają pasy ścierne

Materiałem, który najszybciej zapycha pasy ścierne to m.in. drewno, w szczególności iglaste, które dodatkowo pokryte jest żywicą. Wystarczy chwila pracy i możemy już zauważyć jak zlepione są przestrzenie między ziarnami pasa ściernego. Wydajność szlifowania wówczas spada i do tego nagrzewają się jeszcze ziarna, co dodatkowo wpływa na większą podatność stępiania ziaren. Tak samo przedstawia się sytuacja, gdy szlifujemy wilgotną, mokrą lub posiadającą lakierniczą powłokę stal skorodowaną.

Powstający podczas szlifowania pył w połączeniu z żywicą, olejem, brudem, czy też wodą zatyka płótno. Wówczas pas bezkońcowy przestaje zbierać materiał, co powoduje jego szybkie nagrzewanie się i zużycie. Ponadto, w przypadku szlifowania metali – oprócz tego, że nagrzewa się pas, to jeszcze szlifowany element, co jest już w ogóle niekorzystną sytuacją. Wtedy pozostaje nam już tylko zmiana pasa na nowy lub użycie specjalnej kostki do czyszczenia papieru ściernego, w sytuacji, gdy ziarna nie zostały jeszcze stępione.

Kostka do czyszczenia papieru ściernego

Kostka do czyszczenia papierów ściernych to nic innego, jak kawałek miękkiego tworzywa w formie prostokątnego bloku, który sprawi, że nasz pas lub inny papier ścierny dostanie drugie życie. Kostka przyciskana do pasa lub innego papieru ściernego wywołuje utworzenie się dziwnej, glutowatej substancji, która dosyć skutecznie usuwa zanieczyszczenia, które zapchały nasz materiał ścierny.

Efekt, który daje zastosowanie kostki do czyszczenia papieru ściernego jest nawet bardzo satysfakcjonujący. Jedyny minus to to, że z czasem kostka twardnieje przez co traci trochę swoich właściwości, jednak i tak daje dosyć dobry rezultat. Aby kostka do czyszczenia papieru ściernego na dłużej utrzymywała swoje właściwości, dobrze przechowywać ją bardzo szczelnie zamkniętą. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się jej rewelacyjnymi właściwościami.

Dodaj komentarz

Top