Jesteś tutaj:
Strona główna > Systemy zamocowań > Mocowanie chemiczne — właściwości, zalety i zastosowanie kotwy chemicznej

Mocowanie chemiczne — właściwości, zalety i zastosowanie kotwy chemicznej

Zaprawa iniekcyjna - żywica firmy Fischer

Mocowanie różnego rodzaju przedmiotów, to nieodzowna czynność podczas prac budowlanych i remontowych. Bez względu na to, jakiego rozwiązania użyjemy, powinno być bezpiecznie i stabilne, a sama technika zamocowania była prosta w wykonaniu i nie rujnowała budżetu domowego.

W związku z tym, iż nie każde podłoże jest takie same, wymaga zastosowania różnych systemów mocujących. W niniejszym artykule chcielibyśmy szerzej opisać najbardziej uniwersalną, a w związku z tym też najczęściej stosowaną technikę zamocowań, jaką jest kotwa chemiczna.

Kotwa chemiczna – zastosowanie

Kotwy chemiczne są bardzo uniwersalną i wszechstronnie używaną techniką zamocowań. Świetnie sprawdzają się do podłoża o różnej stabilności. Mocowanie chemiczne to technika zamocowań, którą z powodzeniem można stosować zarówno do podłoża pełnego, jak i pustego bez ryzyka jego naruszenia, w przeciwieństwie do kotwy mechanicznej, o której pisaliśmy tutaj.

Mężczyzna wykonujący mocowanie techniką chemiczną, za pomcą zaprawy iniekcyjnej.
fot. Mocowanie mechaniczne za pomocą zaprawy iniekcyjnej / Źródło: hilti.pl

Kotwa chemiczna – właściwości

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji — łączenia elementów kotwiących z substancją żywiczą. Żywice chemiczne przeznaczone są zarówno do użytku w słabych, starych, a nawet zniszczonych podłożach, dlatego bardzo często stosuje się ją podczas renowacji budynków lub remontów starych obiektów, jak też w konstrukcjach nowych, betonowych.

Pręt gwintoway
Fot. Pręt gwintowany

Żywica chemiczna jest elementem mocowania, która zastępuje kołek rozporowy w technice mocowania mechanicznego. Wyciśnięta z tuby zaprawa iniekcyjna (popularnie nazywana kotwą chemiczną) jest bardzo trwałym, wodoszczelnym spoiwem, który dokładnie wypełnia całą powierzchnię między podłożem i elementem kotwiącym.

Elementem kotwiącym chemicznej technice zamocowań może być praktycznie wszystko, co nie jest gładkie powierzchniowo i można wcisnąć we wcześniej wywiercony otwór podłoża, np. hak, śruba, pręt gwintowany lub pręt żebrowany.

Wiązanie adhezyjne oraz wiązanie kształtowe

Żywica chemiczna tworzy z podłożem i danym elementem mocowania, np. prętem dwa rodzaje wiązań jednocześnie. Pierwsze, to tak jak wspomnieliśmy wyżej — wiązanie adhezyjne, czyli klejone. Polega na tym, że żywica przykleja się do podłoża i jest to pierwszy rodzaj wiązania.

Drugi rodzaj to wiązanie kształtowe, które polega na tym, że żywica chemiczna zaaplikowana do wcześniej wywierconego otworu, bardzo szczelnie go wypełnia i wnika we wszelkie jego nawet najmniejsze zakamarki i nierówności, które są dla żywicy chemicznej wystarczające, aby stworzyć po jej wyschnięciu bezpieczne, solidne i bardzo trwałe mocowanie.

Zalety kotwy chemicznej

Należy zaznaczyć, że żywica — kotwa chemiczna po wyschnięciu jest bardzo twarda. Twardsza niż znaczna większość tradycyjnych podłoży, takich jak beton, bloczek cementowo-wapienny, czy nawet cegła, nie mówiąc już o tych słabszych materiałach, np. pustakach powietrznych, betonie komórkowym, bloczkach wapiennych, czy też cegle dziurawce.

Kotwy chemiczne nie powodują również naprężeń w podłożu do momentu zawieszenia obciążenia — element kotwiący np. pręt czy hak tkwi w żywicy, działając z zerową siłą. Dopiero kiedy umieścimy obciążenie na naszym stalowym elemencie kotwiącym, podłoże zacznie pracować — zupełnie inaczej niż w przypadku kotw mechanicznych.

Technika chemiczna jest również idealna, gdy chcemy wykonać mocowanie na zewnątrz, gdzie otwory będą narażone na działanie wody. Mocowanie chemiczne zapewnia idealną szczelność, jest skuteczną warstwą izolacyjną, która chroni otwór przed działaniem wody oraz innych związków chemicznych. Jest to bardzo istotna cecha i ogromna zaleta, chociażby przy mocowaniu balustrad na trasach czy balkonach.

W związku z tym, że kotwy chemiczne nie powodują naprężeń, a dodatkowo wzmacniają podłoże, zapewniając mu wysoką nośność, to można stosować ją na krawędziach, rogach, framugach i brzegach, gdyż nie musimy się tutaj bać o pokruszenie czy też oderwanie części podłoża — jest to duża przewaga nad kotwami mechanicznymi.

Kotwa chemiczna — aplikacja

Tak jak już wspomnieliśmy, kotwa chemiczna zapewnia bardzo solidne i bezpieczne zamocowanie, jednak aby wiązanie było tak trwałe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas jej aplikacji. Samo zastosowanie kotwy chemicznej jest bardzo łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności.

W sklepach możemy kupić zarówno zestawy jak i pojedyncze produkty do mocowania techniką chemiczną. W każdym razie będziemy potrzebowali:

Zestaw do mocowania chemicznego firmy Fischer
Fot. Zestaw do kotwienia | Źródło: sukces-zamocowania.pl
  1. Żywicy chemicznej — produktu wypełniającego.
  2. Pistolet iniekcyjny dozujący żywicę tzw. wyciskacz do mas.
  3. Dysza mieszająca.
  4. Tulejka, która znacznie ułatwi nam precyzyjniejszą aplikację elementu mocującego do otworu.

Aby wykonać mocowanie, należy wywiercić odpowiedni otwór. Naszym faworytem jest wysokiej jakości wiertło do betonu SDS Fischer. Wskazane jest, żeby otwór nie był precyzyjny, ponieważ żywica idealnie wypełnia nawet najmniejsze nierówności, co też lepiej wpłynie na wiązanie materiału z podłożem.

Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie otworu ze zwiercin oraz nawet najdrobniejszych pyłków. Czynność ta jest bardzo istotna w chemicznej technice zamocowań, ponieważ znaczenie wpływa na trwałość mocowania. Należy ten etap wykonać bardzo starannie. Pomocne w tym będą wyciory oraz pompka ABG do przedmuchiwania otworów.

Dodaj komentarz

Top