Jesteś tutaj:
Strona główna > Spawalnictwo > Jak wybrać drut spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG?

Jak wybrać drut spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG?

Mężczyzna podczas spawania

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór drutów spawalniczych do spawania zarówno metodą MIG / MAG. Każdy producent w swojej ofercie posiada różne rodzaje drutów spawalniczych do migomatów, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem, gatunkiem oraz grubością drutu czy też szpuli. Dlatego zanim zabierzemy się na zakupy, należy zwrócić uwagę na pewne właściwości i czynniki, które mają wyraźny wpływ na późniejsze spawanie, jakość oraz trwałość spoiny, a także komfort pracy spawacza.

Zanim trochę więcej powiemy o drutach spawalniczych, wyjaśnijmy po krotce czym charakteryzują się najbardziej popularne techniki spwawnia MIG / MAG oraz czym się od siebie różnią.

Jaka jest różnica pomiędzy techniką spawania MIG a MAG?

MIG (Metal Inert Gas) oraz MAG (Metal Active Gas) jest najszczęśniejszej wykorzystywaną metodą spośród łukowych technik spawania.

Zarówno do spawania metodą MIG, jak i MAG wykorzystuje się łuk elektryczny, który wytwarzany jest pomiędzy topliwą elektrodą o postaci ciągłego drutu – a materiałem spawanym. Podczas stapiania materiału – tworzenia spoiny – oprócz drutu transportowany jest również gaz osłonowy i w zależności od wybranej metody spawania – MIG lub MAG – uwalniane są różne rodzaje gazów:

  • Metoda spawania MIG – stosuje gazy chemicznie obojętne, które nieuczestniczą w procesie spawania np. argon czy hel. Metodę tą stosuje się najczęściej do spawania metali nieżelaznych oraz ich stopów.
  • Metoda spawania MAG – stosuje gazy biorące aktywny udział w procesie spawania np. tlen lub Co2. Metodę to najczęściej stosuje się w procesie spawania stali.

Rodzaje drutów spawalniczych – budowa, rodzaje i zastosowanie

Standardowe druty spawalnicze zazwyczaj nawinięte są na szpulę o wadze 5 kg i 15 kg. Kupując drut spawalniczy nawinięty na szpule, warto zwrócić szczególną uwagę na precyzyjny nawój drutu, gdyż możesz dzięki temu uniknąć problemów w trakcie podawania drutu.

Jak wybrać odpowiednią grubość drutu spawalniczego?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, druty spawalnicze do spawarki MIG/MAG różnią się od siebie m.in. grubością i jego wybór w dużej mierze uzależniony jest zarówno od pozycji spawania, jak i grubości materiału spawanego.

Drut spawalniczy MIG/MAG 1,0 mm
źródło: http://www.sklep.staltech.pl/pl/p/Drut-spawalniczy-MIGMAG-1%2C0mm-GOLD-G3SI1-K300-15kg/241

 

Nie ma tak de-facto złotego środka, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru idealnej grubości drutu do danego zastosowania – są oczywiście podawane różne parametry spawania danych materiałów, jednak w zależności od sytuacji, grubość drutu spawalniczego w wielu przypadkach wybiera się na zasadzie metody prób i błędów.

Jednak warto kierować się zasadą, że – im grubszy jest materiał, który chcemy pospawać, tym większą średnicę drutu powinno się zastosować. Im mniejszą średnicę drutu zastosujemy, tym większa będzie gęstość oraz głębokość wtopienia.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią grubość drutu to gęstość prądu płynącego przez drut, gdyż wpływa ona na charakter przenoszenia matalu w łuku spawalniczym.

Najpopularniejszymi średnicami drutów, które możemy spotkać w sklepach są druty spawalnicze o grubości:

  • 0,6 mm,
  • 0,8 mm,
  • 1,0 mm,
  • 1,2 mm,
  • 1,6 mm,
  • 2,0 mm.

Gatunki drutów spawalniczych

Druty spawalnicze dzielą się także na gatunki. Możemy spotkać się z drutami, które oznaczone są symbolem SG2 (G3Si1) oraz SG3 (G4Si1) – jaka jest między nimi różnica?

Otóż, drut spawalniczy posiadający gatunek SG3 posiada większą zawartość SI – Mn w porównaniu do drutu o gatunku SG2. Charakteryzuje się on również większą odpornością na zanieczyszczenia spawanych powierzchni oraz zwiększoną wytrzymałością stopiwa.

Jaki jest najczęściej wybierany drut do migomatów?

Tak już wspominaliśmy, wybór odpowiedniego drutu spawalniczego zależy głównie od zastosowania – materiału spawanego oraz jego grubości, jednak do najpopularniejszych zaliczyć możemy drut spawalniczy MIG/MAG o średnicy 0,8 oraz 1,0 mm gatunku SG2.

Są to najbardziej uniwersalne druty do spawania techniką MIG/MAG, dzięki którym możemy zespawać dużą większość elementów stalowych. Najczęściej wykorzystuje się je w mniejszych zakładach ślusarskich lub warsztatach. Dzięki tym drutom możemy pospawać np. tłumik w samochodzie, kutą balustradę, ogrodzenie czy też inne konstrukcje stalowe.


zobacz też: http://metale24.pl/Firma/STALTECH-Pawe%C5%82-Lewandowski-172332/

One thought on “Jak wybrać drut spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG?

  1. Warto też zadbać o sprawdzonego producenta. Generalnie rynek zalewany jest azjatyckimi produktami z domieszkami słabszej jakości surowców co przekłada się na jakość wyrobu końcowego.

Dodaj komentarz

Top