Jesteś tutaj:
Strona główna > Elektro-narzędzia > Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS-plus?

Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS-plus?

Bosch - uchwyt SDS-plus

Mocowanie narzędzi w uchwytach SDS-plus, zaprojektowaną przez firmę Bosch, to zdecydowanie najprostszy sposób montażu narzędzi w młotowiertarkach, jaki można tylko sobie wyobrazić. Jednak z drugiej strony banalność tej czynności, przekłada się często na to, że nie zawsze robimy to prawidłowo. Najczęstszą konsekwencją niepoprawnego mocowania narzędzia jest konieczność jego wymiany lub oddanie go do serwisu w celu naprawy.

Jak mocuje się narzędzia w uchwytach SDS-plus?

Tak jak pisaliśmy, mocowanie narzędzi np. wiertła do betonu , dłuta, czy też koronki, do większości profesjonalnych młotowiertarek z uchwytem SDS-plus jest banalnie proste, otóż wystarczy włożyć np. wiertło w otwór uchwytu SDS-plus, lekko je docisnąć aż usłyszymy kliknięcie, które informuje nas o prawidłowym zamontowaniu narzędzia do elektro-urządzenia.

Jak demontować narzędzia z uchwytów SDS-plus?

Z kolei aby zdemontować narzędzie – wyciągnąć je z uchwytu SDS-plus, należy przesunąć tuleję uchwytu do tyłu oraz wyjąć narzędzie.

W większości przypadków uchwyty te są wykonane w taki sposób, że nie wymagają od operatora użycia siły.

Młotowirtarka Bosch z uchwytem SDS-plus

Jak widać w powyższym opisie wiązanym z montażem oraz demontażem narzędzi z uchwytu typu SDS-plus, nie jest to skomplikowana czynność. Jednak taka prosta, wręcz bezproblemowa obsługa może uśpić naszą uwagę i być przyczyną problemów z młotowiertarką lub każdym innym elektrourządzeniem.

W związku z tym podczas używania tych narzędzi należy przestrzegać kilku istotnych zasad, o których piszemy poniżej.

Jak prawidłowo montować narzędzia w uchwytach SDS-plus, aby zapewnić im długo-żywotność – instrukcja obsługi

  1. Przed każdorazowym zamocowaniem np. wiertła do betonu SDS-plus, należy wyczyścić jego chwyt z różnego rodzaju pyłków, drobinek piasku, kurzu, cementu, czy też z innych pozostałości powstałych po ostatnim użyciu wiertła.
  2. Pokryć chwyt np. wiertła niewielką ilością smaru za pomocą suchej i czystej szmatki, która nie pozostawia za sobą żadnych niteczek czy farfocli.
  3. Włożyć wiertło w uchwyt elektronarzędzia, np. młotowiertarki czystymi rękoma.

Dlaczego warto stosować się do powyższych zasad montowania narzędzi w SDS-plus? Chociażby dlatego, aby nasze elektor-narzędzie posłużyło nam jeszcze wiele lat. W sytuacji, gdy zasad tych nie będziemy przestrzegać – do uchwytu SDS-plus dostaną się różnego rodzaju drobinki i zabrudzenia, które mogą spowodować duże zniszczenia, np. uszkodzenie uchwytu lub nawet do rozszczelnienia oraz wczesnego zużycia narzędzia, jeżeli jakieś zanieczyszczenia dostaną się do mechanizmu udaru pneumatycznego.

W efekcie końcowym zostaniemy zmuszeni do wymiany uszkodzonych komponentów lub nawet w najgorszym przypadku – kupienia nowego sprzętu. Od razu uprzedzamy, że łatwo rozpoznać jak doszło do tego typu uszkodzeń więc to, że nasze elektoronarzędzie jest jeszcze na gwarancji nic nam nie daje, ponieważ jeżeli wynikiem awarii sprzętu jest nieprawidłowa obsługa, to nie przysługuje nam skorzystanie z warunków gwarancji. Z kolei pokrycie kosztów naprawy są bardzo wysokie, czasami wręcz nieekonomiczne – lepiej kupić nowy sprzęt.

Mamy nadzieje, że powyższy wpis da Wam do myślenia i następnym razem jak będziecie korzystać z jakiegokolwiek narzędzia wyposażonego w bardzo wygodny i praktyczny uchwyt SDS-plus – zadbacie nie tylko o prawidłowe mocowanie narzędzia, bo w tym większej filozofii nie ma, jednak zadbacie o cały proces z tym związany. Dzięki tym kilku małym zasadom wasz elektro-sprzęt oraz narzędzia posłużą Wam przez wiele długich lat.

Dodaj komentarz

Top